Полицијата во Минеаполис повеќе нема да може да го задушува приведениот

Од:

Градскиот совет во Минеаполис донесе одлука за забрана на задушување на лице за време на полициско апсење, по убиството на Џорџ Флојд пред 10 дена, кога полицаец со колено му го притискаше вратот повеќе од осум минути.

Ограничена е и употребата на средства за разбивање демонстрации и побарана е поголема транспарентност во работата на полицијата.

– Ова е моментот кога можеме целосно да го промениме начинот на дејствување на полицијата“, рече градоначалникот Џејкоб Фреј.

Тој додаде дека во минатото имало проблеми со воведување на вакви промени, но оти сега тие можат да се спроведат.

Би можело да ве интересира

Над 15.000 новозаразени лица со Ковид-19 за едно деноноќие во Флорида

А1он

Си-ен-ен: Трамп предложи продажба на Порторико по ураганот Марија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 21 повреден во пожар на американски воен брод во Сан Диего

Ана Ололовска

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Кремљ: Односите Русија – САД никогаш не биле на пониско ниво

Ана Ололовска

Млад жител на Тексас починал откако учествувал на „коронавирус забава“

Ана Ололовска