Полицијата во Хонгконг употреби водени топови против демонстранти и новинари

Од:

Полицијата во Хонгконг денеска употреби водени топови за да растера помали групи демонстранти, а цел биле и новинари.

Биле уапсени 30 лица во протестите кои се одржуваат еден ден по усвојувањето на законот за национална безбедност од страна на кинескиот Парламент, објави ДПА. Демонстрантите се собрале во трговскиот кварт на Хонгконг.

Голем број полициски сили се распоредени денеска низ улиците на градот по повод 23-годишнината од враќањето на некогашната британска колонија под управа на Кина. Кинеските власти првпат оваа година го забранија традиционалниот марш во Хонгконг по повод овој настан.

Парламентот во Пекинг вчера го усвои спорниот закон за национална безбедност, со кој се казнуваат субверзивни активности, сецесии, тероризам и договарања со странски сили. Со овој закон кинеското правосудство ќе биде надлежно за „тешки“ кршења на безбедноста, а за таквите дела е предвидена доживотна затворска казна.

Би можело да ве интересира

Тајван: Кина сака да го претвори островот во „иден Хонг Конг“

А1он

Хонг Конг ги одлага изборите поради коронавирусот

А1он

Во Хонг Конг дисквалификувани 12 кандидати на опозицијата

Ана Ололовска

Хонг Конг: Четири лица уапсени поради кривични дела кон новиот закон

Ана Ололовска

Можно е одложување на изборите во Хонг Конг

Ана Ололовска

На Хонгконг му се заканува нов, голем бран на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска