Полицијата во Хонг Конг планира да влезе во блокираниот универзитет

Од:

Полицијата во Хонг Конг соопшти дека планира да влезе во блокираниот универзитет за да ги исчисти опасните материи пред да ја укине 10-дневната опсада, откако тимовите за пребарување не пронајдоа докази дека демонстрантите се уште се таму.

Началникот на полициската област Хо Јун-синг рече дека тимови за заштита составени од експерти за отстранување експлозиви утре наутро ќе одат во Политехничкиот универзитет за да соберат докази и да ги отстранат резервите хемиски и опасни материи, вклучувајќи гасни бомби и корозивни течности.

Се додава дека одлуката е донесена откако тимовите за пребарување, дури и по два последователни дена од пребарувањето на кампусот во Хонг Конг, не пронашле докази дека демонстрантите се уште се таму.

Некои светски агенции јавија дека вчера таму била пронајдена една млада жена во лоша состојба.

Би можело да ве интересира

Полицијата во Хонг Конг повторно употреби солзавец

Ана Ололовска

Во Кина уапсен бизнисмен од Белизе поради поддршка на протестите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Хонг Конг: Заврши блокадата на Политехничкиот универзитет

Ана Ололовска

Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг присуствуваа на собир за благодарност кон САД

Ана Ололовска

Кина протестира против американскиот Закон за човековите права во Хонг Конг

Ана Ололовска

Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Ана Ололовска