Полицијата се сомнева дека група поврзана со ИД планирала насилство во Џакарта

Од:

Штабот на индонезиската национална полиција се сомнева дека група поврзана со терористичката Исламска држава ги искористила мирните демонстрации на 21 и 22 мај пред Изборната комисија во Џакарта.

– Полицијата дојде до информации по апсењето на двајца осомничени надвор од Џакарта. Тие се дел од движењето Исламско реформско движење (Гарис), група која своевремено објави поддршка на ИД, изјави денеска полицискиот генерален инспектор, Мохамад Икбал.

Врз основа на информациите од двајца осомничени, тие имале намера да извршат џихадистички акции на демонстрациите на 21 и 22 мај, изјави Икбал.

-Пронајдовме цврсти докази, рече тој.

Судејќи според Икбал, еден од осомничените е Абу Бакар Баасјир, осуден терорист, кој во моментов е во затвор Гунунг Синдур. Групата дури испраќала свои членови да се борат во Сирија.

Поразениот претседателски кандидат Прабово Субианто изјави дека масовните протести против изборните резултати не биле под негова контрола.

Полицијата претходно објави дека милитантите планирале бомбашки напади за време на протестите против резултатите од претседателските избори, воведувајќи црвено светло за предупредување од терористички напади, што е во сила во главниот град од 21 до 25 мај.

Би можело да ве интересира

Ал Багдади: Во тек се нови операции на Исламската држава

Исламската држава е посилна во некои реони, призна Помпео во интервју

Исламската држава презеде одговорност за нападот во Кабул

Уапсен Косовец за финансирање на Исламска држава

Татјана Ташкова

Ирак и предаде на Турција 188 деца членови на ИД

За 15 години џихадистите извршиле 112 напади на Западот