Полицијата на Масачусетс ги замоли жителите да се воздржат од криминал додека не помине топлотниот бран

Од:

Полицијата на американската сојузна држава Масачусетс ги замолила граѓаните да се воздржат до утре од криминал и незаконски активности.

Ваква невообичаена молба била упатена поради топлотниот бран кој го зафати ова подрачје, објави денеска телевизијата Си Ен Ен.

– Едноставно е премногу топло за кршење на законот, наведува полицијата во градот Брејнтри во Масачусетс и им порача на граѓаните за време на горештините да останат во затворени простории и да ги прекинат незаконските дејствија додека не се разлади.

Полицијата препорачува гледање серии, играње игрици или вежбање карате дома, додавајќи дека „следниот состанок со разбојниците веројатно ќе биде в понеделник кога ќе се разлади“.

Најмалку шест лица починале поради топлотниот бран во САД, а во Њујорк и Вашингтон се измерени 38 степени Целзиусови. Горештините во централниот дел на САД и на атлантскиот брег би требало да траат до вечерва по локално време.

Американските власти наведуваат дека температурите денеска на некои места стигнале до 45 степени, поради што им се советува на граѓаните да ги ограничат своите активности на отворено.

Би можело да ве интересира

Мигрантите после година дена конечно си ги видоа децата

САД му упатија закана на наследникот на Сулејмани

Ана Ололовска

Најмалку 16 лица под набљудување откако новиот коронавирус пристигна во САД

Ана Ололовска

Салих: САД и Ирак треба да ја продолжат заедничката борба против Исламска држава

Ана Ололовска

Десетици светски лидери во Ерусалим на собир против антисемитизмот

Ана Ололовска

Сиетл експериментира со гласање од мобилни телефони на избори

Ана Ололовска