Полицијата ја врати контролата врз Парламентот во Хонг Конг

Од:

Хонгконшката полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Парламентот откако неколку стотици луѓе влегоа во зградата на Парламентот и испишаа графити на ѕидовите на собраниската сала.

Полицајците брзо стигнале до собраниската сала, но во неа затекнале само новинари, јавија светските медиуми.

Некои од насобраните пред зградата брзо си заминале откако полицијата фрлила солзавец и почнала да напредува кон Парламентот со опрема за разбивање демонстрации.

Десетици илјади луѓе протестираа во градот, барајќи повеќе демократија на 22-годишнината од британското предавање на Хонг Конг на Кина, кој до тогаш беше британска колонија.

Луѓето на улиците тврдат дека владата на Хонг Конг не одговорила на нивните барања за целосно повлекување на контроверзниот закон за екстрадиција и оставка на премиерката на Хонг Конг, Кери Лам.

Би можело да ве интересира

Лондонската полиција ќе распореди камери за препознавање на лица низ градот

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

Лам: Хонг Конг може да го задржи посебниот статус и по 2047 година

Ана Ололовска

Директорот на Хјуман рајтс воч доби забрана за влез во Хонгконг

Ана Ололовска

Околу 400 приведени по протестите во новогодишната ноќ во Хонг Конг

Ана Ололовска

Во Хонг Конг судири меѓу полицијата и демонстранти во трговски центар

Ана Ололовска