Полицијата ја врати контролата врз Парламентот во Хонг Конг

Од:

Хонгконшката полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Парламентот откако неколку стотици луѓе влегоа во зградата на Парламентот и испишаа графити на ѕидовите на собраниската сала.

Полицајците брзо стигнале до собраниската сала, но во неа затекнале само новинари, јавија светските медиуми.

Некои од насобраните пред зградата брзо си заминале откако полицијата фрлила солзавец и почнала да напредува кон Парламентот со опрема за разбивање демонстрации.

Десетици илјади луѓе протестираа во градот, барајќи повеќе демократија на 22-годишнината од британското предавање на Хонг Конг на Кина, кој до тогаш беше британска колонија.

Луѓето на улиците тврдат дека владата на Хонг Конг не одговорила на нивните барања за целосно повлекување на контроверзниот закон за екстрадиција и оставка на премиерката на Хонг Конг, Кери Лам.

Би можело да ве интересира

Велика Британија размислува да ги повлече своите судии од Врховниот суд на Хонг Конг

Ана Ололовска

Џошуа Вонг вратен во притвор заради организирање на продемократските протести во Хонг Конг

Ана Ололовска

Кина ги отфрли критиките на разузнавачкиот сојуз „Пет очи“ во врска со Хонг Конг

Ана Ололовска

Хонг Конг: Кој ќе одбие тестирање за Ковид-19, може да оди во затвор

Жарко Настоски

Затвор за оние кои ќе избегнат тестирање на Ковид-19 во Хонг Конг

Ана Ололовска

Четворица продемократски пратеници дисквалификувани од парламентот на Хонг Конг

Ана Ололовска