Полицијата го забрани и третиот протест против расизмот во Париз

Од:

Полицијата во Париз го забрани и третиот протест против полициската бруталност и расизам што беше планиран за денеска.

Како причина за забраната се наведува опасноста од ширење на коронавирусот и загриженоста за опасноста од појава на социјални немири, пренесуваат американските медиуми.

Во одлуката се истакнува дека со мерките против ширење на инфекцијата е забрането собирање на повеќе од 10 лица.

Жителите на Париз денеска преку социјалните мрежи беа повикани попладнево да се соберат пред Ајфеловата кула.

Париската полиција претходно забрани уште два собира што беа планирани за денеска пред американската Амбасада.

Би можело да ве интересира

Франција осудена од Европскиот суд за човекови за недавање помош на барателите на азил

Ана Ололовска

Затворена најстарата француска нуклеарна електрана

Ана Ололовска

Франција се повлече од НАТО операција поради конфликтот со Турција

А1он

Истражување: Французите се опасни кога се зад воланот

Ана Ололовска

Французите не се убедени во искреноста на Макрон за заштитата на природната и животна средина

Ана Ололовска

Ковид-19: Триесет нови смртни случаи во Франција за 24 часа и 130 жаришта на епидемијата

Ана Ололовска