Полицаецот кој го уби Афроамериканецот Рајшард Брукс се соочува со смртна казна

Од:

Јавен обвинител од Џорџија синоќа поднесе обвинение за убиство против отпуштениот полициски службеник кој го уби Афроамериканецот Рајшард Брукс.

dobivaj vesti na viber

Смртта на 27-годишниот Брукс е уште еден удар врз девалвираната доверба кон полициската служба во САД за која многумина сметаат дека негува расистички предрасуди и употребува брутални акции против црномурестото население во земјата.

Инцидентот се случи во саботата вечерта на паркинг пред ресторан за брза храна во Атланта.

По повик од ресторанот, двајца полицајци контактирале со 27-годишниот Брукс, кој заспал во својот автомобил и го блокирал сообраќајот. Средбата ескалирала откако полицајците се обиделе да го задржат Брукс поради возење во алкохолизирана состојба. За време на апсењето, службеникот Гарет Ролф, белец, отворил оган кон Брукс кој почина на лице место.

Аутопсијата извршена во неделата укажа дека причина за смртта е убиство „со истрелени два куршума в грб“, и „повреда на внатрешните органи и крварање“.

Полицаецот се соочува со доживотна затворска казна или смртна казна. Вториот полицаец, кој учествувал во апсењето, соработува со истрагата и е привремено е отпуштен од службата.

Си-Ен-Ен синоќа јави дека некои полицајци од Атланта не одговарале на повиците на службата како солидарност со своите колеги вклучени во случајот со убиството на Брукс.

Би можело да ве интересира

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

Лиз Чејни најави кандидатура за претседател на САД „за да спречи Трамп да влезе во Белата куќа“

Ана Ололовска

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска