Покрената истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз

Од:

Француското обвинителство покрена формална истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз.

Покренувањето формална истрага значи дека постојат сериозни или конзистентни докази кои укажуваат на вмешаност на осомничениот во кривично дело, пренесува Ројтерс.

Обвинителството во соопштението наведува дека мотивот за нападот најверојатно бил од расистичка природа, додека претставниците на Курдите бараат нападот да се прогласи за терористички чин. Тие повикаа и на мирен протест попладнево на местото на убиствата.

Мажот (69), чие име не го соопшти полицијата, беше уапсен во петокот откако двајца мажи и една жена беа застрелани во курдски културен центар и блиско курдско кафуле во прометниот централен 10-ти кварт во Париз.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите

Штрајк на контролорите на летање на аеродромот Орли во Париз, откажани многу летови

Драма во Париз: Маж пукал од балкон, полицијата ги затвори улиците