Поголемиот дел од ветените пари за катедралата Нотр Дам не се уплатени

Од:

Поголемиот дел од парите ветени за обновување на катедралата Нотр Дам допрва треба да се уплатат, изјави надбискупот на Париз Мишел Опети.

– Износот од милијарда евра, кој беше споменат во медиумите, не е ветен од некоја голема фондација или администрација, изјави надбискупот Опети.

Катедралата Нотр Дам беше тешко оштетена во пожарот, кој избувна на 15 април, по што од различни делови на светот стигнаа ветувања за поддршка за нејзина обнова.

Досега за обнова пристигнале околу 13,5 милиони евра, а надбискупот Опети нагласува дека продолжува собирањето пари.

Според него, од пристигнатите 13,5 милиони евра, 9,5 милиони евра дошле од 43.000 донатори од Франција и од странство, меѓу кои и 7.000 Американци.

Останатите четири милиони дошле од поголеми донатори.

Би можело да ве интересира

Французин уби келнер поради бавната услуга

Татјана Ташкова

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка

Навршуваат 250 години од раѓањето на Наполеон

Повеќе од еден тон кокаин запленет во Франција

Стапката на невработеност во Франција се спушти на 8,5 отсто во вториот квартал

Ле Дријан: На Франција не и треба дозвола за да зборува за Иран