Поголема заштита за здравствените свиркачи во Пекинг

Од:

Според новиот закон усвоен од градските власти во Пекинг, свиркачите во здравствените установи во кинескиот главен град ќе имаат повисок степен на заштита.

Медицинските работници кои на локалните власти директно ќе им ги пријавуваат факторите на ризик врз вработените во здравството, ќе добиваат награди и ќе бидат правно заштитени, а слична пракса е веќе воведена во градот Шенжен.

Усвојувањето на новите прописи доаѓа по случајот на Ли Венлијанг, офталмолог од Вухан, кој останатите вработени во тамошните здравствени установи се обидел да ги предупреди на опасноста од Ковид-19, но полицијата му наложила да престане со тоа. Заразувајќи се со коронавирус при контакт со еден пациент, Ли подоцна почина од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Рекордни 512 новозаразени со коронавирус во Србија во изминатиот ден

Жарко Настоски

Германскиот министер за здравство е позитивен на коронавирусот

Жарко Настоски

Чешка воведува построги мерки и полициски час по скокот на бројот на новозаразени

Жарко Настоски

Француската Влада предлага вонредната состојба да трае до 16 февруари

Жарко Настоски

Руски истражувачки центар: Откриени повеќе од 80 мутации на новиот коронавирус

Жарко Настоски

СЗО: Огромен пораст на новозаразени во Европа, во Словенија скок за 150 отсто

Ана Ололовска