Подољак: За победа потребно е „вистинско нафтено ембарго“ за Русија и тенкови, авиони и артилерија

Од:

На Украина ѝ треба тешко оружје од Западот и „вистинско нафтено ембарго“ на Русија за да победи до крајот на годината, вели високиот советник на украинскиот претседател Михаило Подољак.

dobivaj vesti na viber

„Украина не е заинтересирана за долга војна со Русија, исто како и целиот свет. Можеме да ја завршиме војната до крајот на годината. Рецептот за победа е едноставен: вистинско ембарго на нафта + тенкови, авиони и артилерија. Ајде да завршиме заедно“, објави тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Ова е оружјето што го оставија Украинците во Лисичанск

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поранешна бразилска манекенка убиена во Харков, била снајперист

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Уништивме два американски ракетни системи

Ана Ололовска

Повик за евакуација на цивилите: Во Донецк ќе се решава судбината на целата нација

Катерина Павлова-Николовска

Шојгу: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници