Поднесено барање за регистрација на руската вакцина Спутник V во ЕУ

Од:

Рускиот фонд за директни инвестиции поднесе барање за регистрација на вакцината Спутник V против коронавирус во Европската унија и очекува разгледувањето на барањето да започне во февруари,

Тимови на руски производители на вакцини и Европската агенција за лекови во вчера одржаа научен преглед на вакцината.

– Повеќе од 20 меѓународни експерти и експерти учествуваа на состанокот. Препораките ќе бидат испратени до производителите на Спутник V за седум до 10 дена, рече претставникот на Фондот, пренесува ТАСС.

ЕМА ќе донесе одлука за регистрација на вакцината по серија стручни проверки.

Вакцината досега е регистрирана во Русија, Белорусија, Србија, Аргентина, Боливија, Алжир, палестинските територии, Венецуела, Парагвај и Туркменистан.

Би можело да ве интересира

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник V

Ана Ололовска

EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

Голема викенд акција за вакцинирање во Франција

Ана Ололовска

Далај Лама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Ана Ололовска