Поддржувачите на републиката се собраа на протест на лондонскиот плоштад Трафалгар, барајќи укинување на монархијата

Од:

Поддржувачите на републиката кои се собраа на плоштадот Трафалгар на протестот наречен „Не е мој крал“ во моментов се побројни од монархистите.

Изборната група „Република“ се надева дека пред пладне ќе се соберат меѓу 1.500 и 2.000 луѓе, но до 7 часот имало околу 30 присутни, пишува Дејли Мејл.

Групата планира да го направи протестот видлив кога новокрунисаните крал и кралица Камила ќе поминат низ плоштадот Трафалгар на пат од Вестминстерската опатија и назад кон Бакингемската палата.

Истакнат е голем жолт транспарент на кој пишува „Укинете ја монархијата“, додека демонстрантите носат беџови и маици со слоганот „Не е мој крал“.

Велика Британија викендов слави историски настан, крунисувањето на Чарлс Трети со верска церемонија стара 1.000 години и дводневна прослава во земјата со концерт во замокот Виндзор.

Церемонијата на крунисувањето започнува денеска во 11 часот по лондонско време и ќе трае околу два часа под раководство на духовниот водач на Англиканската црква, надбискупот Џастин Велби.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Девојче е усмртено со нож пред трговскиот центар во Лондон

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Протест на вработените во судска администрација, поддршка добија од претседателот на Судскиот совет

Предраг Петровиќ

Со протест и блокада прилепчани бараат да се реши проблемот со загадениот воздух

Протест на судската администрација: „Бараме зголемување на минималната плата за 78 отсто“

Орце Костов