Почнува виртуелната „Недела против тероризам“ на ОН

Од:

Овогодинешната „Недела против тероризам“ организирана од Обединети Нации, ќе се одржи од денеска до 10 јули на виртуелен начин, а ќе учествуваат 122 земји, вклучувајќи ја и Русија.

Поради пандемијата на новиот коронавирус, прегледот на глобалната стратегија на ОН против тероризмот се одложи, а беше закажан да се одржи во јуни.

„Неделата против тероризам“ ќе ја отвори генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, а говор ќе одржи и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел.

Оваа година темата е „Стратешки и практични предизвици во борба против тероризмот во време на глобална пандемија“, а настанот вклучува вебинар и интерактивна дискусија посветена на борбата против тероризмот.

Би можело да ве интересира

Гутереш ја поздрави одлуката за враќање на САД во Парискиот климатски договор

Ана Ололовска

ОН: Американското прогласување на Хутите за терористи ќе има сериозни хуманитарни и политичкии последици

Ана Ололовска

ОН усвоија буџет за 2021 година од 3,23 милијарди долари

Ана Ололовска

Гутереш повика 2021 да биде година на заздравувањето

Ана Ололовска

ВИДЕО: Откриена терористичка група, пронајдено оружје

Катерина Павлова-Николовска

Во Индонезија уапсен терорист-биолог одговорен за убиства и бомбашки напади

Жарко Настоски