Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Од:

Белоруската армија почна да го проверува своето оружје и логистичка опрема за да се увери дека тие се подготвени за борбена употреба, соопшти Министерството.

Инспекцијата ќе ја утврди состојбата на опремата и нејзината подготвеност за извршување на задачите“, се наведува во соопштението, пренесува Ројтерс.

Во соопштението се наведува дека „армијата врши проверка на опремата што се наоѓа во објектите за долгорочно складирање“, што значи дека ја проверува целата опрема со која располага, наведува британската агенција.

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска