Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

Од:

Шест години по избувнувањето на скандалот со емисијата на штетни гасови во Фолксваген, за четворица поранешни менаџери и инженери на VW денеска почна судење во германскиот град Брауншвајг за учество во глобална измама.

Според обвинението, обвинетите се обвинети, меѓу другото, за комерцијална измама и затајување данок за инсталирање манипулиран софтвер на милиони автомобили, што е прв таков кривичен случај против шефовите на VW во Германија.

Софтверот што беше инсталиран во нивните возила овозможи возилата на VW да изгледаат почисти од другите во лабораториските тестови, иако испуштаат многу повисоки вредности на штетни издувни гасови од дозволеното.

Обвинителите на првото рочиште рекоа дека не само водечките инженери, туку и менаџерите од средното ниво и поранешните членови на одборот биле свесни за обидот за измама на властите во САД, каде што измамата за првпат излезе на виделина во септември 2015 година.

Обвинетите се договориле да го прикријат постоењето на споменатиот софтвер од регулаторите за заштита на животната средина во САД, тврдат обвинителите.

Фолксваген оттогаш им плати милијарди отштета на сопствениците на дизел возила на VW ширум светот, кои тврдат дека компанијата ги излажала за влијанието на нивните возила врз животната средина.

VW презеде голема рекламна кампања во САД за да ги промовира своите возила со „чист дизел“.

Непосредно пред почетокот на судењето, судот во Брауншвајг одлучи дека случајот против поранешниот извршен директор Мартин Винтеркорн ќе биде предмет на „посебно рочиште и одлука“.

Винтеркорн (74) страда од здравствени проблеми по операција. Јавното обвинителство поднесе жалба против таквото раздвојување на постапката. Винтеркорн поднесе оставка набргу по избувнувањето на скандалот.

Без оглед на исходот на жалбата, се очекува долго судење. Судењето во моментов се предвидува да трае 133 дена, што значи дека најверојатно ќе продолжи до летото 2023 година.

Доколку бидат осудени, обвинетите се соочуваат со затворска казна од најмалку шест месеци до 10 години.

Би можело да ве интересира

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Ана Ололовска

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

А1он

Германија со уште четири земји поднесе иницијатива за формирање европски единици за брза интервенција

Ана Ололовска

Шефот на Бундесбанка поднесе оставка

А1он