Почна средбата Бајден – Путин

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден денеска почнаа билатерални разговори преку видео конференциска врска.

Како што беше претходно најавено, се очекува лидерите да разговараат за ситуацијата во Украина, проширувањето на НАТО кон исток, прашањата за стратешката стабилност и билатералната агенда, а може да се осврнат и на регионалните безбедносни прашања, вклучително и ситуацијата во Авганистан.

Ова е нивни петти разговор откако Бајден ја презеде претседателска функција. Претходно двајцата лидери имаа три телефонски разговори, а се сретнаа и лично во Женева во јуни годинава. Нивната тогашна средба траеше речиси два часа и беше конструктивна.

Би можело да ве интересира

Хјуман рајтс воч го критикуваше Бајден и другите лидери дека слабо ја бранат демократијата

Ана Ололовска

Пелоси го повика Бајден да одржи говор за состојбата на нацијата на 1 март

Ана Ололовска

Семејството Бајден им го честиташе Божик на православните верници во САД и светот

Експресна реакција на Трамп: Бајден ја уништува нацијата и дополнително ја дели Америка

А1он

Бајден го обвини Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија

А1он

Бајден денеска ќе се обрати на годишнината од нападот на Капитол