Почна производството на вакцината на „Фајзер“ во Франција

Од:

Првите вакцини Фајзер/БиоНтех против Ковид-19 направени на француско тло, според планираното, беа произведени денеска, потврди подизведувачот одговорен за операцијата, компанијата Делфарм. Настанот го поздрави претседателот Емануел Макрон.

-Започна утрово, изјави за Франс Прес групацијата Делфарм, која ги пакува вакцините Фајзер / БиоНТек во Ер-ет-Лоар, потврдувајќи ја објавата неколку минути претходно од Емануел Макрон на Твитер.

Овие вакцини беа доставени во Делфарм во вторникот од фабриката на Фајзер / БиоНТек во Марбург, Германија, каде се произведени. Делфарм е одговорен за нивно ставање во ампули кои на крајот ќе бидат дистрибуирани.

Дури и да ја напуштат француската фабрика денес, тие нема да бидат веднаш инјектирани затоа што ќе треба скоро еден месец за да се одобрат. Потоа, тие нема да бидат специјално наменети за Французите. Делфарм вели дека процентот треба да одговара на квотата на анти-ковид вакцини што ја планира Европската унија за Франција по сите нарачки, или околу 15 проценти.

За неколку дена, конкурент на Делфарм ќе започне да ги произведува вакцините Модерна во Индр-е-Лоара. На крајот на мај, компанијата Фарева ќе се погрижи за вакцината CureVac – која сè уште не е одобрена во ЕУ.

На крајот, гигантот Санофи ќе му подаде рака од ова лето на својот конкурент Џонсон и Џонсон со производство на својата вакцина, во близина на Лион. Веќе одобрена во ЕУ, но предмет на ограничувања за одредени возрасни групи, вакцината АстраЗенека во моментов нема да се произведува во Франција.

Би можело да ве интересира

Јужноамериканските фудбалери ќе се вакцинираат со донација од кинески Синовак

Жарко Настоски

Отворени термини за вакцинирање на граѓани на 73 и 74-годишна возраст

Жарко Настоски

Европјаните ќе ја почекаат вакцината на „Џонсон и Џонсон“ додека се проверува во САД

Жарко Настоски

САД ја запира имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на тромбоза

Жарко Настоски

Од денеска Белгија ќе ја постигне целта од 20 отсто вакцинирано население

Ана Ололовска

Фаучи: Вакцината „Астра Зенека“ има добра ефикасност

Ана Ололовска