Почина вирологот Лик Монтање, нобеловецот кој го откри ХИВ

Од:

Францускиот виролог Лик Монтање, кој во 2008 година ја доби Нобеловата награда за истражување на вирусот ХИВ, почина денеска во Париз.

Монтање ја доби Нобеловата награда за медицина за откривање на вирусот ХИВ со група научници, а за време на пандемијата на коронавирусот беше отворен противник на вакцините и тврдеше дека Ковид-19 е создаден во кинеска лабораторија.

За време на својата кариера бил директор на Светската фондација за истражување и превенција на СИДА во Париз.

Во годините пред почетокот на епидемијата на СИДА, тој направи значајни откритија за природата на вирусите и придонесе да се сфати како тие можат да ги променат генетските информации на организмите домаќини.

Неговото истражување за интерферон го отвори патот за откривање на фармацевтски лекови за вирусни болести.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во САД излекувана првата жена со СИДА

Ана Ололовска

Нова многу позаразна варијанта на ХИВ откриена во Холандија

Катерина Павлова-Николовска

Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

Европската недела на тестирање за ХИВ: Секој ден тестирање во Младинскиот центар на ХЕРА со брзи ХИВ тестови

Ана Ололовска

Жена од Аргентина се излекува од ХИВ

Ана Ололовска

Британец стана вториот човек во светот кој се излечи од ХИВ

Мери Јордановска