Почина рускиот нобеловец Жорес Алферов

Од:

Рускиот физичар и добитник на Нобелова награда, Жорес Алферов почина денеска на 89-годишна возраст.

Алферов прв ја откри технологијата, која подоцна овозможи создавање на ласерски плеери и дискови, мобилни телефони, соларни батерии и ласерски „скалпели“.

Заслужен е за откривање на оптичките влакна, без кои е невозможен интернетот, но и многу други вселенски технологии.

Поради своите откритија Алферов заедно со Херберт Кремер во 2000 година ја доби Нобеловата награда за физика за „развој на полупроводни хетероструктури користени во оптоелектрониката и електрониката со големи брзини“.

Тој беше заменик претседател на Руската академија на науки (РАН) од 1991 до 2017 година, а воедно и претседател на Президиумот на научниот центар на РАН во Санкт Петербург. Во исто време беше и пратеник од Комунистичката партија на Русија во Државната дума.

Би можело да ве интересира

Русија го укинува задолжителниот карантин за патници од странство

Ана Ололовска

Тестирањето на вакцината против коронавирус во Русија во финална фаза – нуди имунитет без несакани дејства, тврдат лекарите

Горјан Грнчаровски

Зголемен бројот на злоупотреби со кредитни картички во Русија

А1он

Путин: Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Русија е помал од другите земји

Ана Ололовска

Една жртва при уривање на „Антонов Ан-2“ во Русија

Ана Ололовска

Нова еколошка катастрофа во северниот дел на Русија

Ана Ололовска