Почина претседателот на Обединетите Арапски Емирати

Од:

Почина претседателот на Обединетите Арапски Емирати и владетел на Абу Даби, Халифа бин Зајед ел Нахјан, познат и како шеик Халифа, на 73-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Властите ја потврдија веста.

Шеик Халифа беше претседател на ОАЕ од 3 ноември 2004 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Прв случај на мајмунски сипаници во ОАЕ

Ана Ололовска

Заедничка иницијатива на Грција и ОАЕ за инвестиции од четири милијарди евра во Грција

А1он

Делегација на ОАЕ за прв пат ќе се приклучи на маршот на Холокаустот во Полска

А1он

ВИДЕО: Експлозија во центарот на Абу Даби, луѓето во паника излегоа на улиците

Ана Ололовска

Вашингтон испраќа воен брод и борбени авиони во Емиратите

Ана Ололовска

ОАЕ воведува корпоративен данок од 2023 година, првпат во историјата на земјата

Ана Ололовска