Почина поранешниот претседател на Перу кој се застрела пред апсењето

Од:

Поранешниот претседател на Перу, Алан Гарсија почина откако си пукаше во вратот во моментот кога дошла полиција да го уапси. Тој веднаш бил префрлен во болница, но лекарите не успеале да го спасат, јави Би-Би-Си.

Во болница бил превезен во тешка здравствена состојба, доживеал три срцеви напади, по што западнал во кома.

Неговиот личен асистент Рикардо Пињеда прецизираше дека во моментот кога полицијата заѕвонела на вратата со налог за апсење, Гарсија отишол во спалната соба, се заклучил, по што се застрелал.

Тој беше обвинет за земање мито од бразилска градежна компанија, обвиненија – кои тој ги демантираше.

Гарсија беше претседател на Перу од 1985 до 1990 година, а потоа повторно од 2006 до 2011 година.

Би можело да ве интересира

Научници: Озонската дупка е сè помала, но мора да бидеме внимателни

Ана Ололовска

Истражување: Летово регистрирани над 400 рекордни високи температури

Ана Ололовска

Екоактивистите блокираат улици ширум Европа

Ана Ололовска

Еколошки протести во 60 градови ширум светот

Ана Ололовска

Отпадот во Пацификот го чисти огромна направа што плута

Ана Ололовска

Перуанскиот Конгрес го смени претседателот, граѓаните се собираат

Ана Ололовска