Почина поранешниот јужноафрикански претседател Фредерик де Клерк

Од:

Последниот бел претседател на Јужноафриканската Република (ЈАР), Фредерик Вилем де Клерк, почина денеска во својот дом во Кејп Таун, соопшти фондацијата ФВ де Клерк.

– Поранешниот претседател на ФВ, Де Клерк, почина мирно утрово во својот дом во Френеј, по борба со рак на мезотелиом, се вели во соопштението.

Тој имаше 85 години.

Неговиот говор во парламентот во февруари 1990 година го означи крајот на апартхејдот и почетокот на преговорите кои доведоа до уставна демократија, со еднакви права за сите Јужноафриканци.

Реформите ја укинаа забраната за Африканскиот национален конгрес и другите организации кои се бореа против апартхејдот и го одобри ослободувањето на политичките затвореници, вклучувајќи го и Нелсон Мандела.

Воведен беше и мораториум на смртната казна.

Во 1993 година, Де Клерк заедно со Мандела ја доби Нобеловата награда за мир.

Би можело да ве интересира

Пожарот во парламентот на Јужна Африка е ставен под контрола

Ана Ололовска

Пожарот во јужноафриканскиот Парламент е под контрола

Ана Ололовска

Уапсен е осомничен за пожарот во Парламентот на ЈАР

Јужна Африка: Бранот на Омикрон можеби го достигна врвот

Ана Ололовска

Почина јужноафриканскиот надбискуп Дезмонд Туту, борец против апартхејдот

Ана Ололовска

Фахла: Вакцините и прележаниот Ковид-19 придонесуваат за поблаги заболувања од омикрон во Јужна Африка

Ана Ололовска