Почина поранешниот јапонски премиер Јасуро Накасоне

Од:

Поранешниот јапонски премиер Јасухиро Наказон почина на 101-годишна возраст.

Накасоне починал во петокот во болницата во Токио, потврди канцеларијата на неговиот син Хирофуми Накасоне.

Накасоне беше значајна фигура во јапонската повоена политика.

Тој е еден од лидерите на десноцентристичката Либерално-демократска партија која владее речиси целиот период по Втората светска војна. Накасоне ги зголеми расходите за одбрана, се обиде да го ревидира пацифистичкиот устав, навлече критика за потенцирање патриотизам и се бореше да спроведува пазарно ориентирани реформи.

Би можело да ве интересира

Ерупција на вулкан во Јапонија

Ана Ололовска

„Волстрит журнал“: Американски специјалец помагал во бегството на Карлос Гон од Јапонија

А1он

Во Јапонија издадено предупредување од опасност од ерупција на вулкан

Ана Ололовска

Земјотрес од 5,9 по Рихтер регистриран во Јапонија

Ана Ололовска

Јапонскиот цар изрази надеж дека во Новата година нема да има природни катастрофи

Ана Ололовска

Светот во 2019: Јапонското царско семејство се прилагодува на модерното време

Татјана Ташкова