Почина полскиот градоначалник кој беше прободен во срце на хуманитарен собир

Од:

Градоначалникот на полсото пристаниште Гдањск Павел Адамович беше нападнат со нож во неделата вечер на добротворен настан. Како што објави „Би-би-си, тој почина од повредите.

Градоначалникот веднаш по нападот во текот на кој беше прободен со нож во срцето беше пренесен во болница каде што дежурниот лекар Јержи Карпински ја оцени неговата состојба за „многу сериозна” и беше подложен на операција, објави полската новинска агенција ПАП.

Нападот се случи пред неколку стотици луѓе на добротворна акција на која се собираа пари за да се купат медицински уреди. Напаѓачот беше уапсен од полицијата, според портпаролот тоа е 27-годишен жител на Гдањск.

Видеоснимката на „Јутјуб“ покажува човек како скока на сцената, го зграпчува микрофонот и вели дека претходната влада Граѓанска платформа (лево) го фрлила в затвор и го „малтретирала“.

„И тоа е причината зошто Адамович мора да умре”, извика човекот.

На должноста градоначалник, 53-годишниот Адамович е од 1998 година, а Граѓанската платформа го поддржа неговиот реизбор на локалните избори есента 2018 година. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, полскиот претседател Анджеј Дуда и премиерот Матеус Моравицки веднаш изразија солидарност со Адамович.

Би можело да ве интересира

Путин: САД би можеле да распоредат ракети во Романија и во Полска

Шефот на полските конзервативци во предизборната кампањата шири омраза кон хомосексуалците

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Полска ги укина даноците за младите работници

Татјана Ташкова

Лондон и Варшава ја обвинија Русија за нефункционалноста на Договорот ИНФ

Маас: Германија има морален, а не репарациски долг кон Полска