Почина министерот за финансии на ОАЕ и втор човек на Дубаи, шеикот Хамдан

Од:

Министерот за финансии на Обединетите Арапски Емирати и втор човек на Дубаи, шеикот Хамдан почина на 75-годишна возраст, пренесоа светските медиуми.

Хамдан беше министер за финансии на ОАЕ од 1971 година, а втор човек на Дубаи стана во 2006 година. Тој беше втор син на починатиот владетел на ОАЕ Рашид бин Саид Ал Мактум и постар брат на сегашниот потпретседател и премиер на Емиратите, Мохамед бин Рашид.

„Ние припаѓаме на Бога и ќе му се вратиме на Него … Драг Боже, помилувај го мојот драг брат, мојата поддршка и придружник“, напиша шеикот Мохамед бин Рашид на Твитер.

Засега не е познато од што починал шеикот Хамдан.

Би можело да ве интересира

Шефот на израелската дипломатија во историска посета на ОАЕ

Ана Ололовска

„Емирејтс“ бесплатно ќе пренесува помош од Дубаи во Индија

ОН: ОАЕ да понуди докази дека принцезата Латифа е жива

Ана Ололовска

САД продаваат оружје на ОАЕ за 23 милијарди долари

Ана Ололовска

Русија и ОАЕ развиваат нов суперсоничен патнички авион

Ана Ололовска

Лондон се загрижи за судбината на принцезата Латифа од Дубаи, која вели дека татко ѝ ја држи во залошништво

Жарко Настоски