Почина Линда Трип која ја откри аферата на Клинтон и Левински

Од:

Американката Линда Трип, која тајно ги снимаше разговорите на поранешниот претседател Бил Клинтон и неговата соработничка Моника Левински и ја откри нивната афера, почина на 70-годишна возраст, објави нејзиниот адвокат.

dobivaj vesti na viber

Трип стана позната на јавноста во 1998 година, кога во процесот на отповикување на Клинтон приложи снимки од неговите разговори со Левински, кои станаа главен доказ за случајот.

За време на скандалот таа беше државна службеничка, а од 1994 година работеше за Пентагон. Во јануари 2001 година ја загуби работата во Пентагон и речиси 100.000 американски долари годишна плата кога стапи на сила администрацијата на Џорџ Буш.

Потоа, Трип го тужеше Министерството за одбрана, тврдејќи дека официјален претставник на Пентагон во 1998 година му дал на Њујоркер доверливи лични информации за неа и како дел од спогодбата постигната кон крајот на 2003 година, добила повеќе од 595.000 американски долари ретроактивно, унапредување и поголема плата за последните три години работа.

Би можело да ве интересира

САД вознемирени од донесување на антиизраелски закон во Парламентот на Ирак

Ана Ололовска

САД и Тајван ја зајакнуваат економската соработка

Ана Ололовска

САД го одбија предлогот на Путин за укинување на санкциите кон Русија

Ана Ололовска

Припадничка на култот на озлогласениот Менсон може да излезе од затвор

Ана Ололовска

Блинкен: Покрај војната на Путин, Кина е најсериозниот предизвик за меѓународниот поредок

Ана Ололовска

Блинкен: САД сакаат Кина да ги почитува меѓународните правила

Ана Ололовска