Почина легендарниот водител Лари Кинг

Од:

Познатиот телевизиски и радио водител Лари Кинг почина денеска на 87-годишна возраст, објави неговата медиумска компанија „Ора Медиа“, без да ја открие причината за неговата смрт.

Медиумите соопштија дека Кинг повеќе седмици се борел со Ковид-19, откако претрпе неколку здравствени проблеми во последните неколку години, вклучително и битката со карцином.

– Шеесет и три години на радио, телевизија и дигиталните медиуми, илјадниците награди на Лари за неговите интервјуа и признанијата во светски размери сведочат за неговиот оригинален и непобитен талент како телевизиска фигура. Лари секогаш гледше на своите соговорници во интервјуата како на вистински ѕвезди во своите шоу програми, се вели во последното соопштение на „Ора Медиа“, неговиот најнов работодавач.

Поранешното лице на Си Ен Ен почина во медицинскиот центар „Седарс-Синај“ во Лос Анџелес.

Телевизискиот водител беше светски познат по својата емисија „Лари Кинг во живо“.

Познатиот ТВ и радио водител беше една од најпознатите американски медиумски личности, која интервјуираше политичари, познати лица и други јавни личности. За време на својата кариера, тој има направено над 30.000 интервјуа.

Би можело да ве интересира

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Годишниот собир на републиканците ќе заврши со говор на Донал Трамп

Над 300 луѓе обвинети за упадот во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски