Почина холандскиот истражувачки новинар застрелан пред десет дена во Амстердам

Од:

Познатиот холандски новинар кој истражувал за организираниот криминал, Петер де Врис, почина денеска, откако пред девет дена беше застрелан во Амстредам, јавија медиумите.

– Петер се бореше до крај, но не можеше да ја добие оваа битка. Почина опкружен со луѓето кои го сакаа, соопшти неговото семејство во изјава за РТЛ, каде тој беше вработен како известувач за извршени злосторства.

Де Врис беше позната личност во Холандија, често коментираше во телевизиските криминалистички програми и стручен известувач за криминалот со извори во полицијата и подземјето..

Петер де Врис, кој имаше 64 години, беше застрелан со пет куршуми во глава на улица во Амстердам при излегување од телевизиско студио. Тој беше лице од доверба на крунски сведок во голем судски процес против организираниот криминал. Новинарот беше познат и во странство со својот бестселер за грабнувањето на познатиот производител на пиво, Фреди Хајнекен.

Истрагата за атентатот се уште е во тек, а две лица беа уапсени неколку часа по нападот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Двајца мртви во напад со самострел во Холандија, полицијата пукала на напаѓачот

Катерина Павлова-Николовска

Оставка на шефицата на холандската дипломатија заради хаотичната евакуација од Авганистан

Холандија бара забрана за брза храна

А1он

Во Холандија откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога во историјата

Катерина Павлова-Николовска

Холандија го избегна германското сценарио со поплавите

Ана Ололовска

Во Холандија запленија кокаин вреден 225 милиони евра, скриен во пире од банани

Жарко Настоски