Почина една од трите избодени жени во Норвешка

Од:

Една жена почина откако синоќа беше прободена со нож во јужниот норвешки град Сарпсборг, соопшти норвешката полиција, јави ДПА.

На неколку локации во градот, напаѓач избоде три жени, од кои едната е тешко повредена, другата има повреда на раката, а третата им подлегна на повредите.

Полицијата информираше дека една од нападнатите жени го препознала осомничениот напаѓач, кој беше пронајден во стан во Сарпсборг и веднаш приведен. Засега нема индиции дека имало други напаѓачи..

Норвешките медиуми известија дека првиот напад се случил на автобуска станица, во центарот на градот.

Засега мотивот за нападите не е познат, но локалните медиуми посочуваат дека осомничениот има полициско досие и насилно минато.

Би можело да ве интересира

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Ана Ололовска

Норвешкиот масовен убиец Брејвик бара да излезе од затвор идната година

А1он

Норвешка: По забава во подземен бункер, над 20 затруени

Ана Ололовска

Русија го протера норвешкиот амбасадор

Ана Ололовска

Норвешка протера руски дипломат поради шпионирање, Москва реагира со протестна нота

А1он

Норвешката полиција уапсила маж кој со нож избодел три жени

Ана Ололовска