По ударот на ураганот 2.500 исчезнати на Бахамите, листата се проверува

Од:

Официјални претставници соопштија дека 2.500 лица се водат како исчезнати на Бахамите по ударот на ураганот Доријан.

Портпаролот на Националната служба за управување со кризни ситуации Карл Смит нагласи дека листата на исчезнати не е проверена, односно не е утврдено дали некој од списокот се наоѓа во засолништата.

Според Смит, во тек е проверка на базата на податоци.

При ударот на ураганот на Бахамите загинаа 50 луѓе, а илјадници се сместени во засолништа.

Би можело да ве интересира

Бурата Умберто прерасна во ураган од прва категорија

Ана Ололовска

Бурата Умберто прераснува во ураган, тврдат метеоролозите

Ана Ололовска

Бурата Умберто се упати кон Бахамите

Нова бура им се заканува на Бахамите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ураганот Доријан стаса до Канада, стотици илјадници луѓе останаа без струја

Ана Ололовска

Ураганот „Доријан“ се движи кон Канада

Ана Ололовска