По Северното Море плута нафтена дамка кон Ваденските острови

Од:

Холандската крајбрежна стража и Управата за вода денеска продолжија со чистење на нафтената дамка кај брегот на островот Тексел во Северното Море.

Нафтената дамка вчера беше забележана на сателитски снимки и во тој момент беше на само неколку десетици километри од брегот, јавија холандските медиуми.

Од тогаш нафтената дамка полека плута кон Ваденските острови, а потеклото на загадувањето се уште не е познато.

Според податоци на крајбрежната стража, станува збор за релативно мала нафтена дамка од околу 4.000 до 17.000 литри, а нафтата во моментов се отстранува со помош на посебна опрема која прво ја собира нафтата по површината, а потоа ја вшмукува.

На овој начин можат да се исчистат само погустите делови од нафтените дамки, додека тенките слоеви на нафтата остануваат видливи на површината на водата.

Би можело да ве интересира

Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

Во Холандија стапи во сила забраната за носење бурка

Ана Ололовска

И во Холандија регистрирана рекордно висока температура

Татјана Ташкова

Преку 9,5 милијарди евра сомнителни трансакции во Холандија

Ана Ололовска

И денеска е можно одложување на летови на амстердамскиот меѓународен аеродром

Ана Ололовска

Во Холандија и Белгија рекордно високи температури