По првпат за време на Ковид-19, Меркел јавно се појави со маска

Од:

По првпат од почетокот на пандемијата на коронавирус, германската канцеларка Ангела Меркел јавно се појави со заштитна маска на лицето.

Пред средбата на Бундесратот, таа е фотографирана со црна маска со логото на германското претседателство со ЕУ.

Претходно, новинарите ја прозваа поради тоа што не носи заштитна маска во јавност. Меркел тогаш рече дека кога има можност да одржува физичка дистанца, тогаш не носи маска, но кога, да речеме, пазарува во супермаркет, тогаш е со маска на лицето.

Би можело да ве интересира

Двајца починати и 77 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

14-годишен српски ватерполист во тешка состојба, префрлен на респиратор поради коронавирусот

А1он

Нови седум починати и 250 заболени од Ковид-19 во Косово

А1он

Пет случаи на заразени со коронавирус во грчкиот ватерполо тим

А1он

Училишната година во Мексико ќе почне од дома

А1он

Децата во Западна Померанија тргнаа во училиште без маски

А1он