По оставката на Лиз Трус, Џонсон ненадејно го заврши својот одмор и се врати во Британија

Од:

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон прави поголем напредок со својот смел обид да се врати на Даунинг стрит по оставката на Лиз Трас.

Критичарите, сепак, предупредуваат дека Џонсон на тој начин би ризикувал да ги турне конзервативците во нов хаос поради претстојната парламентарна истрага за скандалот „Партигејт“, пишува Гардијан.

Додека поранешниот британски премиер набрзина се врати од одморот на Карибите за да собере поддршка меѓу пратениците, Риши Сунак останува во водство и е фаворит за победа со поддршка од 90 пратеници, меѓу кои и Доминик Рааб и Саџид Џавид.

Неговите поддржувачи тврдат дека тој го поминал прагот од 100 имиња што треба да ги има на гласачкото ливче.

Сепак, Џонсон ја има поддршката од шестмина актуелни министри во кабинетот – Бен Валас, Сајмон Кларк, Крис Хитон-Харис, Џејкоб Рис-Мог, Алок Шарма и Ана-Мари Тревелјан – додека се верува дека поранешната министерка за внатрешни работи Прити Пател исто така размислува да ја преземе неговата страна.

Сојузниците на Џонсон се пофалија дека тој „лесно“ ќе го премине прагот од 100 места и тврдеа дека тој ќе биде силен кандидат за победа. Тие рекоа дека тој бара „пакт за единство“ со Сунак со кој би се избегнало гласање на членовите.

Ниту Џонсон, ниту Сунаки се уште официјално не ја објавиле својата кандидатура, додека Пени Мордоунт, државниот секретар за трговска политика на Велика Британија, стана првата што објави дека ќе се кандидира.

Критичарите на поранешниот премиер рекоа дека некои пратеници од ториевците веројатно ќе станат независни или ќе отстапат ако тој повторно победи.

Според изменетите правила на Комитетот на партијата во 1922 година за избор на нов лидер, за официјална кандидатура потребна е писмена поддршка од 100 членови.

Шефот на Комитетот, Сер Греам Брејди, кој во сериозен разговор и под притисок на мнозинството членови изјави дека веќе е третиот премиер кој си замина за нешто повеќе од три години, веројатно го постави тој праг токму во една обид да се елиминира кандидатурата на Џонсон.

Би можело да ве интересира

Борис Џонсон ќе пишува мемоари за периодот додека беше премиер на Велика Британија

А1он

Џонсон за еден говор во САД заработи повеќе од 300 илјади долари

Борис Џонсон го спореди Путин со Милошевиќ: Мистичниот сојуз меѓу Косово и Белград е сличен на Русија и Киев

А1он

Борис Џонсон се повлече од трката за премиер: „Сега не е време“

Горан Наумовски

Џонсон е подготвен да се кандидира за нов премиерски мандат

Горан Наумовски

Борис Џонсон сака повторно да биде премиер