По неколку месеци, Фидел Кастро се појави во јавноста

Од:

Лидерот на кубанската револуција Фидел Кастро денеска се појави во јавноста, за прв пат после неколку месеци, јави Асошиејтед прес, повикувајќи се на претсваник на хотелот во кој Кастро отседнал.

dobivaj vesti na viber

Според зборовите на комерцијалниот директор на хотелот „Национал“ во Хавана, Џамили Фастер, 86 годишниот Кастро пристигнал со автомобил попладнево во друштво на „гости од Венецуела“.

Американската новинаска агенција укажува дека појавувањето во јавноста на Кастро е поврзано со неодамнешните гласини дека неговото здравје е многу кревко.

Оваа недела неколки светски медиуми информираа дека претрпел мозочен удар, но неговата сестра Хуанита ваквите информации ги нарече „апсурдни“.

Кастро во 2011. година соопшти дека не раководи со партијата од 2006. година кога поради здравствени причини беше приморан да ги напушти сите функции.

Тој кажа дека овластувањата на прв секретар на партијата, командант на вооружените сили и претседател на државниот совет и на советот на министри, привремено  му ги предава на својот брат Раул Кастро.

 

Би можело да ве интересира

Се прошири пожарот во складиштето на нафта во Куба

Ана Ололовска

Голем пожар во складиште за нафта на Куба, 17 исчезнати и 77 повредени

Горан Наумовски

Куба: Во нафтен капацитет гори голем пожар, предизвикан од гром, има многу повредени

Горан Наумовски

Најмалку две лица загинаа во невремето во Хавана

Ана Ололовска

САД укинуваат некои од ограничувања воведни кон Куба

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска