По нападот во Лас Вегас пораст на акциите на производителите на пиштоли

Од:

По масакрот во Лас Вегас, при што загина 59, а повредени се над 500 лица, забележан е раст на акциите на производителите на пиштоли.

Акциите на компаниите „Оутдор брендс“ и „Стурм Ругер“ пораснаа за речиси четири отсто. Цената на акциите на производителите на пиштоли растеше и претходно по слични напади.

Трговците тоа го објаснуваат со поголемата побарувачка на оружје бидејќи граѓаните посигурно се чувствуваат ако се вооружени.

По пукањето во геј клуб во Орландо во 2016 година, при што загинаа 49 лица, продажбата на огнено оружје бележеше раст во следните три месеци.

Според извештаите на неколку производители на оружје, како и на ФБИ, продажбата на пиштоли и пушки забележа пад по победата на Доналд Трамп на претседателските избори. Пред неговата победа продажбата беше во пораст бидејќи се очекуваше ако демократите победат да го ограничат купувањето на оружје.

Купувањето на автоматско оружје е значително ограничено во САД од 30-тите години на минатиот век.

Би можело да ве интересира

Трамп забрани кинески авиопревозници да сообраќаат во САД

А1он

Трамп: Јас сум најдобар за Афроамериканците веднаш по Абрахам Линколн

А1он

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Ана Ололовска

Папата Франциско го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце

Ана Ололовска

Џорџ Буш повика да се послушаат демонстрантите во САД

Ана Ололовска