По циклонот во Мозамбик потврдени 139 случаи на колера

Од:

Властите во Мозамбик соопштија дека бројот на заболени од колера по разорувачкиот циклон, што ја погоди земјата се искачи на 138.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на здравствените официјални претставници, вчера утрото биле пријавени пет случаи на колера.

Таа болест е главната грижа на илјадниците преживеани, кои се наоѓаат во многу лоши хигиенски услови. Болеста, која се шири преку контаминирана храна и вода, предизвикува акутна дијареа и може да доведе до смртни последици во рок од неколку часови ако не се лекува орално со раствор за рехидратација или интравенски кај потешките случаи.

СЗО предупреди на „втора катастрофа“, ако се прошират болести, кои се пренесуваат преку вода во уништениот регион. Околу 900.000 вакцини против колера беа испратени во вторникот кон регионот.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 25 загинати и десетмина исчезнати во тропски циклон што го погоди Виетнам

А1он

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Ана Ололовска

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он