По Брегзит, граѓаните од ЕУ ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека по истекот на Договорот за слободно движење во јануари 2021 година, Велика Британија ќе ги третира граѓаните на ЕУ и имигрантите од другите делови на светот на ист начин.

„Додека ја напуштаме ЕУ, имаме можност за нов фер однос за да се осигураме дека сите што доаѓаат тука ќе се третираат на ист начин. Нашиот имиграциски систем ќе биде изедначе“, посочи Џонсон во денешното соопштение.

Изнесувајќи детали за имиграциската политика по Брегзит, Џонсон најави дека граѓаните пд ЕУ ќе треба да чекаат пет години пред да добијат пристап до социјална помош и ќе треба дополнително да платат за здравствени услуги.

Би можело да ве интересира

Руте: С. Македонија е блиску до старт на преговорите, Албанија не е подготвена

Ана Ололовска

Британската економија на работ на стагнација заради Брегзит

Ана Ололовска

Борел и Столтенберг: ЕУ и НАТО ја засилуваат исклучителната соработка

Ана Ололовска

Борел: Договорот меѓу Турција и Либија е проблематичен

Ана Ололовска

ЕУ работи на создавање на „Закон Магнитски“

Борел ги повика членките на ЕУ на поголемо единство

Ана Ололовска