По 100 години Германија воведува воени рабини

Од:

Германската влада денеска донесе одлука да врати рабини во воена служба по повеќе од 100 години, како што беше предложено претходно од централниот Совет на Евреите.

„Денеска ние дадовме важен пример на нашите еврејски војници“, напиша министерката за одбрана Анегрет Крамп Карнбауер на Твитер. Таа додаде дека воведувањето служба воен рабин е јасна заложба за еврејскиот живот во Германија.

Германската армија не ја документира верската припадност на своите припадници, меѓутоа, околу 300 Евреи, 1.400 муслимани и 94.000 христијани се во вооружените сили на Бундесверот.

Би можело да ве интересира

Ново жариште во Германија, матуранти се заразиле на одмор во Хрватска

А1он

Германскиот здравствен систем засега се справува со новите случаи, вели министерот за здравство

А1он

Германија воведува задолжителен тест за коронавирус за сите од високоризични региони

А1он

Фановите од септември се враќаат на трибините во Германија

А1он

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

А1он

Германските газди бараат од Владата повеќе дозволи за работниците од Западен Балкан

А1он