Племенските водачи во Намибија ја одбија понудата на Германија од 1,1 милијарди евра надомест за колонијалните злосторства

Од:

Лидерите на етничките групи Хереро и Нама го отфрлија договорот предложен од Германија, која призна дека злосторствата на германските колонијалисти пред повеќе од сто години во денешна Намибија биле геноцид. Советот на племенски лидери бара да се одложи планираното потпишување на договорот меѓу двете земји.

Владата во Берлин и понуди на Намибија 1,1 милијарда евра во рок од 30 години, а Советот признат од намибиската Влада во изјавата го нарече „неприфатлив“ и „навреда за нивното постоење“. „Навредливата сума“ е одбиена, но Советот го поздрави фактот дека германските власти го признале геноцидот, ја презеле одговорноста за злосторствата и објави дека ќе побара простување.

Племенските водачи бараат повторно преговарање за репарациите. Друга организација што ги обединува членовите на групата Хереро веќе го нарече германскиот предлог „измама и пропаганда“.

Би можело да ве интересира

Напаѓачот во возот во северна Германија е осудуван Палестинец, кој пред шест дена излегол од затвор

Во Германија уапсен второосомничен во случајот на шпионирање за Русија

А1он

Напад со нож во воз во Германија, двајца загинати и петмина повредени

Ана Ололовска

Холандија: Немаме Леопарди, но подготвени сме да ги купиме и да ги испратиме во Украина

А1он

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

А1он

Пропагандистот на Путин бесен: Бомбардирајте ја Германија, нивните територии се сега наша цел

А1он