Платеници од Полска се борат и во рускиот Белгород

Од:

Во борбите во руската област Белгород на границата со Украина учествуваат и полски платеници, објавија вчера полските медиуми.

На страната на украинската армија се бори и полскиот волонтерски одред, објавија интернет порталите Polsatnews.pl и Wprost.pl, повикувајќи се на пораките на групата на социјалната мрежа Телеграм и видеото на кое наводно се гледаат платеници на пат кон Белгород.

Според Polsatnews, полскиот доброволен одред бил формиран во февруари и првично се борел на страната на украинската армија како независна единица составена исклучиво од Полјаци. Во меѓувреме почнале да соработуваат со рускиот доброволен одред.

Порталите не наведуваат колку Полјаци учествуваат во борбите.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони