Пјонгјанг до ОН: Сериозна провокација ако дискутирате за состојбата со човековите права во нашата држава

Од:

Северна Кореја го предупреди Советот за безбедност на ОН дека секоја дискусија од тоа тело за состојбата со човековите права во таа азиска земја ќе биде „сериозна провокација“ и дека Пјонгјанг „ќе одговори силно“.

Предупредувањето е во писмото предадено од амбасадорот на Северна Кореја во меѓународната организација Ким Сонг.

Дипломатите нагласуваат дека неколку членови на Советот за безбедност овој месец планираат да побараат состанок за човековите права во Северна Кореја.

Ким во писмото наведува дека таквата средба ќе биде „чин на дослух со непријателска американска политика што води кон поткопување, наместо да помогне во намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров и изнаоѓање решение за нуклеарните прашања“.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја се закани со нови тестирања на нуклеарни ракети покрај санкциите од САД

А1он

ОН: Околу 258 милиони деца под 17 години не одат во училиште

Ана Ололовска

ОН повикува на меѓународна помош во Источна Африка за справување со штетни скакулци

Ана Ололовска

Пензиониран полковник ќе биде нов шеф на севернокорејската дипломатија

Ана Ололовска

ОН го поздравија формирањето Влада во Либан

Ана Ололовска

Северна Кореја забрани туристички посети на државата поради корона вирусот

Ана Ололовска