Писмо-бомба експлодира во рака на новинар: Сомнителни пратки пристигнале до повеќе луѓе

Од:

Репортерот на приватната регионална телевизиска станица ТВ Еквависа во Гвајакил, југозападен Еквадор, добил писмо со УСБ-стик што експлодирало кога го приклучил на својот компјутер, објави мрежата на својата веб-страница.

Тој се здоби со полесни повреди на раката и лицето, изјави началникот на криминалистичката полиција Ксавиер Чанго. Во експлозијата што се случила во канцеларијата, нема повредени и нема материјална штета. Според него, експлозивот најверојатно е „RDX, воен“. Во писмото имало и заканувачки пораки.

Канцеларијата на државното обвинителство соопшти дека слични писма добиле и јавните мрежи ТЦ Телевизија во Гвајакил и Телеамазонас во главниот град Кито.

Преку својот оддел за односи со јавноста, Владата ја изрази својата солидарност со нападнатите медиуми и нагласи дека „одлучно отфрла каква било форма на насилство“ и „обиди за заплашување на новинарите и медиумите“.

Пристаништето Гвајакил, вториот по големина град во Еквадор, е центар за трговија со дрога и област со високи стапки на насилство. Во последните месеци полицијата беше цел на напади со експлозив.

Еквадор, лоциран меѓу Колумбија и Перу, најголемите светски производители на кокаин, од транзитна земја се претвори во важен центар од каде дрогата пристигнува во Европа и во САД.

Количината на запленета дрога постојано се зголемува, а стапката на смртност предизвикана од насилство е зголемена од 14 на 100.000 жители во 2021 година на 25 во 2022 година.

Би можело да ве интересира

Во најголемиот затвор во Еквадор загинаа 12 лица

Измачени тела на три девојки во костими за капење се пронајдени во плиток гроб покрај река

Горан Наумовски

Лизгање на земјиштето во Еквадор: 23 загинати и 38 повредени, се трага по уште 67 исчезнати лица

Ана Ололовска

ВИДЕО: 12 жртви и стотици повредени во земјотресот во Еквадор

ВИДЕО: Најмалку 12 мртви во земјотресот во Еквадор, урнати згради, уништени автомобили

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Снимка од студио, панична реакција на водителите на земјотресот во Еквадор

Катерина Павлова-Николовска