Пирати грабнаа 20 индиски морнари од танкер во близина на нигерискиот брег

Од:

Индиското Министерство за надворешни работи соопшти дека 20 нејзини државјани се киднапирани од танкер што превезувал нафта во водите во близина на западна Африка.

„Нашата мисија во Абуџа работи на тоа со нигериските власти, како и со другите соседни земји“, соопшти Министерството.

Оттаму наведуваат дека станува збор за брод што пловел под знамето на Маршалските острови, пренесоа американските медиуми.

Превозникот, во чија сопственост е бродот, на својот сајт објави дека екипажот „бил нападнат“ и дека пиратите се качиле на него во текот на преносот на нафтата од Ангола за главниот град на Того.

Компанијата наведува дека соработува со релевантни претставници во решавањето на инцидентот.

Би можело да ве интересира

Моди ги провика Индијците в недела со свеќи и светла од мобилните да го протераат мракот од коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индискиот премиер Моди од карантин објавува видеа со вежби за јога

Ана Ололовска

Индија одвои 22,6 милијарди долари за помош на погодените граѓани од коронавирусот

А1он

Поради новите мерки во Индија граѓаните ги испразниле продавниците

Ана Ололовска

Во Нигерија околу 70 војници убиени во заседа на екстремисти

А1он

Индискиот премиер прогласи 21-дневна национална изолација со цел борба против коронавирусот

А1он