Петте клучни министри остануваат и во новата Влада на Меј

Од:

Петте клучни министри во досегашната Влада на британската премиерка Тереза Меј ќе ги задржат своите функции и во нејзиниот нов Кабинет, соопшти вечерва Дауниг Стрит 10.

Во соопштението се посочува дека на своите функции во новата Влада остануваат министрите за финансии Филип Хамонд, за надворешни работи Борис Џонсон, за внатрешни работи Амбер Рад, за одбрана Мајкл Фалон и за Брегзит Дејвид Дејвис.

Дауниг Стрит 10 информира дека денеска нема да бидат објавени другите членови на идната Влада, која Меј ќе ја формира по вчерашните предвремени парламентарни избори, на кои нејзината Конзервативна партија освои најголем број пратеници, но го загуби мнозинството во Долниот дом на британскиот Парламент.

Останувањето на Хамонд во новата Влада се оценува како изнадување, имајќи пред вид дека пред изборите лондонските медиуми повикувајќи се на партиски извори, најавуваа дека тој најверојатно нема да ја задржи функцијата во идниот Кабинет.

Меј денеска најави дека иако нејзината партија го загуби мнозинството во Парламентот, таа ќе формира малцинска Влада со поддршка на северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП), која освои 10 пратеници,

Претставник на ДУП од своја страна изјави дека ќе преговараат со конзервативците за поддршка на Владата, но не ги соопшти нивните барања.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Британец му извадиле бубрези тешки 35 килограми, хирурзите велат дека е рекорд

Катерина Павлова-Николовска

Убиството на пратеникот според британската полиција е тероризам

Катерина Павлова-Николовска

Париз сака договор за мигрантските прашања меѓу ЕУ и Велика Британија

ВИДЕО: Тепачки на бензинските во Британија, ангажирана војската за да се смири кризата со горивата

ВИДЕО: Хаос поради недостатокот на горива во Британија, огромни редици на бензинските

Катерина Павлова-Николовска

Историски пакт на САД, Британија и Австралија – жестоки критики од Кина

Катерина Павлова-Николовска