Петмина ученици загинаа на протестите во Судан

Од:

Најмалку петмина ученици загинаа кога суданските сили за безбедност отворија оган додека протестираа во градот Обеид во централната провинција Кордофан, соопштија организаторите на протестот.

Суданската здравствена организација соопшти дека неколку демонстранти се повредени.

Протестот го организираа ученици од средните училишта кои се противат на воената власт во земјата.

Како што пренесуваат странските агенции, учениците го продолжиле протестот, барајќи брза транзиција од воената на цивилна власт.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба

Суданската армија стави крај на вооружен бунт на поранешни безбедносни агенти

Ана Ололовска

Судан: Осудени 27 полицајци на смрт поради убиство на учител

Две години затвор за поранешниот судански претседател Омар ал-Башир заради корупција

Ана Ололовска