Петмина повредени при напад врз воен Центар за обука во Авганистан

Од:

Најмалку четворица авганистански војници и еден цивил се повредени при денешната експлозија што се случи на влезот од воениот Центар за обука во Кабул.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими првично изјави дека тоа е напад на бомбаш-самоубиец, а подоцна прецизира дека се фрлени неколку рачни бомби.

Бомбите се фрлени врз влезот на Центарот утрово додека питомците доаѓале на обука.

Се уште никој не презел одговорност за нападот.

Талибанците и припадниците на Исламска држава често ги напаѓаат авганистанските безбедносни сили и владини претставници.

Би можело да ве интересира

Расте бројот на повредени во бомбашкиот напад пред американската воена база во Авганистан

Ана Ололовска

Бомбашки напад пред американска воена база во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 10 полицајци загинаа во Авганистан во напад на талибанците

Ана Ололовска

Во Авганистан убиен шеф на хуманитарна агенција и уште пет луѓе

Ана Ололовска

Трамп во ненадејна посета на американските трупи во Авганистан на Денот на благодарноста

Во експлозија на мина во Кундуз погинаа 15 авганистански цивили

Ана Ололовска