Петмина пакистански командоси загинаа во акција против талибанци

Од:

Петмина припадници на антитерористичка единица и двајца милитанти загинаа во напад врз скриено засолниште на милитантна група во Пакистан, соопшти денеска полицијата.

Според портпаролот на полицијата Имтијаз Кан, кога командосите се обиделе да нападнат куќа во областа Чилас, која граничи со Авганистан, на 460 километри од Пешевар, тие биле заслепени од експлозија.

Борбата траела неколку часа, информира Кан.

Во борбата се убиени двајца бунтовници, а пронајдена е и голема количина оружје и експлозиви, додаде тој.

Веднаш беше јасно дека станува збор за скривалиште на пакистанските Талибанци, ТТП (Tehreek-e-Taliban Pakistan), група активна во таа провинција.

Пакистан соопшти дека членовите на забранетата милитантна група ТТП пронашле безбедно засолниште во Авганистан.

Според извештај на ОН објавен минатата недела, 6.000 милитанти од Пакистан се кријат во соседен Авганистан, повеќето од ТТП, која е поврзана со припадниците на Исламска држава.

ТТП и ИД, според извештајот на ОН, претставуваат сериозна закана и за Авганистан и за Пакистан.

Во текот на 2018 година, тие запалиле 14 училишта за девојчиња, а полицијата уапсила повеќе од 35 милитанти осомничени за учество во напади.

Би можело да ве интересира

Пакистанскиот премиер сака јавни бесилки за силувачите, но тоа може да му ги расипе односите со ЕУ

А1он

Најмалку 19 загинати во одрон на карпи во рудник за мермер во Пакистан

А1он

Тридневни монсунски дождови во Пакистан, најмалку 90 загинати

Ана Ололовска

Најмалку 50 луѓе настрадаа во монсунско невреме во Пакистан

А1он

Пакистанскиот министер за здравство поднесе оставка

Ана Ололовска

Пакистанската армија повторно нападна индиски цели во Кашмир

Ана Ололовска