Петмина обвинети за носење униформи за екстремистичката Унгарска гарда

Од:

Унгарското јавно обвинителство денеска покрена обвиненија против четворица мажи и една жена за носење униформа на Унгарската гарда, екстремно десничарска организација забранета во земјата.

Обвинителот Тибор Ибољa кажа дека петмината осомничени во март присуствувале на одбележувањето на 100-годишнината од изборот на Миклос Хорти за регент на Унгарија, пренесува агенцијата МТИ.

Според обвинението, тие го прекршиле законот за право на собирање, со кој се забранува носење облека од воен вид, ако е поврзано со насилство и заплашување.

Би можело да ве интересира

Сијарто: Унгарија продолжува да го поддржува Балканот на патот кон ЕУ

Ана Ололовска

Орбан слави, повторно ја освои ЕУ

Ана Ололовска

Нови мерки на границите на Унгарија поради Ковид-19

Ана Ололовска

Унгарија воведува нови ограничувања на границите заради коронавирусот

Ана Ололовска

Орбан повторно контра ЕУ, од списокот „безбедни“ земји ја прифаќа само Србија

Ана Ололовска

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

А1он